Užitočné informácie

Pri plánovaní cesty na Kapverdské ostrovy je dôležité mať všetky potrebné dokumenty a zariadiť si niektoré praktické veci. Tu je kompletný zoznam vecí, ktoré by ste mali mať so sebou a zariadiť si pred cestou na Kapverdské ostrovy. S týmito prípravami by ste mali byť pripravení na nezabudnuteľný pobyt v tejto tropickej oáze. V prípade, že chcete dovolenku bez starosti, doporučujeme sa obrátiť na cestovnú kanceláriu. Pozrite si ponuku zájazdov.

Cestovné pasy a víza

Aké doklady potrebujem pre cestu na Kapverdské ostrovy ?

Platné cestovné pasy s minimálnou platnosťou šiestich mesiacov od dátumu príchodu pre každého cestujúceho.

Ak je potrebné, platné víza pre vstup a pobyt na ostrovoch. So začiatkom platnosti od 1. januára 2019 Kapverdy zrušili vízovú povinnosť pre občanov krajín EÚ pri cestách s pobytom do 30 dní. Zrušením tohto typu víza bola zavedená platba bezpečnostnej dane (TSA) vo výške 31 € splatná na letisku pri vstupe do krajiny. Tento poplatok je možné zaplatiť aj online na webovej stránke ease.gov.cv. Registráciu a platbu je možné vykonať najneskôr 5 dní pred odletom do krajiny.

Let na Kapverdy

Ako dlho trvá let na Kapverdské ostrovy ?

Doba letu z rôznych krajín sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho letiska odletu, počasia a prípadných medzipristátí. Všeobecne platí, že let z väčších európskych miest na Kapverdské ostrovy trvá približne 5 až 7 hodín. Z Bratislavy je to cca 6,5hod.

Závisí aj od toho, na ktoré letisko na Kapverdách lietadlo pristáva. Niektoré ostrovy majú vlastné letiská, ako je ostrov Sal alebo ostrov Boa Vista, zatiaľ čo na iných ostrovoch môže byť potrebný prestup.

Ochranné očkovania a očkovacie preukazy

Aké očkovanie musím absolvovať pred dovolenkou na Kapverdských ostrovoch ?

Pred cestou na Kapverdské ostrovy sa odporúča aktualizovať si bežné očkovania a zvážiť vakcíny proti hepatitíde A a týfu kvôli rizikám spojeným s jedlom a vodou. Pri dlhších pobytoch alebo aktivitách s vyšším rizikom by ste mali zvážiť aj očkovanie proti hepatitíde B a besnote. Vždy sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom pred odchodom.

Cestovné poistenie

Aké cestovné poistenie potrebujem na Kapverdské ostrovy ?

Pri ceste na Kapverdské ostrovy je doporučené sjednat komplexní cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat léčebné výlohy, asistenční služby a pojištění rekreačních sportů.

Financie

Čim sa platí na Kapverdských ostrovoch ?

Na Kapverdských ostrovech se platí měnou Escudo de Cabo Verde (ECV). Mince jsou v hodnotách od 1 do 200 escud a bankovky od 200 do 5,000 escud. Běžně se používá také euro, ale výměnný kurz je méně výhodný a změna bude vrácena v escudech. (CVE – escudo).1 EURO ≅ 110 CVE. Samozrejme sa dá platiť hotovosťou tak platobnou kartou.

Odev a vybavenie

Ako sa obliekať na Kapverdách?

Pri návšteve Kapverd je vhodné obliecť sa pohodlne a prispôsobiť oblečenie miestnemu teplému a slnečnému počasiu. Odporúča sa ľahké letné oblečenie, ako sú šortky, tričká, ľahké šaty a sandále. Nezabudnite na slnečné okuliare, klobúk a opaľovací krém na ochranu pred slnkom.

Zdravotná starostlivosť

Ako sa starať o zdravie na Kapverdách ?

Pred cestou skontrolujte, či vaša destinácia dokáže poskytnúť potrebnú zdravotnú starostlivosť a či máte vhodné cestovné poistenie pre miestnu liečbu alebo neočakávanú lekársku evakuáciu. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte zdravotný stav alebo ste tehotná. V prípade núdze volajte 130 a požiadajte o sanitku. Ak vás odkážu na lekárske ošetrenie, čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu.

Výšková choroba je rizikom v niektorých častiach Kapverd. Lieky budete môcť kúpiť len v lekárni. Zoznam registrovaných lekární nájdete na stránke ministerstva zdravotníctva (v portugalčine). Zdravotnícke zariadenia na Kapverdách sú obmedzené a niektoré lieky sú nedostatkové alebo nie sú dostupné. Najväčšie nemocnice sú v Praie na ostrove Santiago a v Mindelo na ostrove São Vicente, s menšími zdravotníckymi zariadeniami a klinikami rozmiestnenými po celej krajine. Zdravotnícke zariadenia sú obzvlášť obmedzené na ostrove Boa Vista. Ostrovy Brava a Santo Antão nemajú fungujúce letiská, takže lekárska letecká evakuácia je mimoriadne ťažká.

Miestna doprava

Ako funguje miestna doprava na Kapverdách ?

Miestna doprava na Kapverdách je dobre organizovaná a ponúka viacero možností. Môžete si vybrať z taxíkov, minibusov alebo si prenajať auto. Existujú aj obmedzené autobusové linky v hlavných mestách ako Praia. Najcharakteristickejším a najdôležitejším spôsobom dopravy je aluguer, malý minibus, ktorý premáva medzi dvoma destináciami za pár eur.

Zábava a aktivity:

Čo všetko sa da robiť na Kapverdách ?

Na Kapverdách môžete zažiť rôzne aktivity, ako sú prispôsobené výlety mimo hlavných trás, športové podujatia, turistiku, kultúrne zážitky a mnoho ďalších. Môžete si vybrať z rôznych turistických spoločností, ktoré ponúkajú organizované výlety a zájazdy. Medzi obľúbené atrakcie patrí napríklad Praia de Santa Maria, Pedra Lume Salt Crater alebo Santa Monica Beach.

Mapa Kapverd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Mohlo by vás zaujímať